Jak si vybrat hovězí maso?
- Ověření původu: Každé hospodářské zvíře, tedy i skot, jsou povinně evidována vústřední evidenci. Do ústřední evidence hlásí chovatelé, obchodníci i zpracovatelé hlásí každou změnu, která se se zvířetem děje (narození, přesun, nákup, prodej, úhyn, porážka). Díky této evidenci je možné každé zvíře a tedy i maso z něj dohledat. Podle ušního čísla (uvedeno na balíčku masa) lze na portálu www.hovezimaso.cz zjistit datum narození zvířete, datum porážky, plemeno i pohlaví.
- Výběr vlastního masa: Pro jakoukoliv kuchyňskou úpravu je nejlépe koupit si maso zvířete, které bylo chováno a šlechtěno prvotně pro produkci masa a ktomuto účelu bylo také vykrmeno. Přednost proto dávejte masu ze specializovaných masných plemen (charolais, masný simentál, limousine, aberdeen angus, hereford apod.); informaci o plemenné příslušnosti lze opět nalézt na portálu www.hovezimaso.cz.
- Býk či kráva: V ČR je součástí devítimístného ušního čísla zvířete v posledním trojčíslí tzv. kodex, který je od roku 2004 přidělován dle pohlaví - u býků se v posledním trojčíslí vyskytuje „0" a u jalovic či krav „9".
- Kuchyňská úprava masa: Každé hovězí maso potřebuje před kuchyňskou úpravou vyzrát, čímž maso získá křehkost a chutnost. Doba zrání je u různých mas různě dlouhá, hovězí maso by mělo, dle odborných doporučení, zrát cca 7 - 10 dní. VČR chybí norma, která by upravovala distribuci, tudíž se na pulty dostane i hovězí maso 2 až 4 dny po porážce zvířete, což je období, kdy je maso tuhé a prakticky kuchyňsky neupravitelné do přijatelné podoby. Proto je třeba dbát především na vyzrálost masa, které je 2 až 3x křehčí a i jeho chuťové vlastnosti jsou mnohem lepší než u masa těsně po porážce.
Proč jíst hovězí maso | Kuchyňská úprava hovězího masa